KAPHA - VODA, ZEMĚ


Kapha je sanskrtské slovo, které znamená „obejmout“ nebo „držet spolu.“ Kapha je zdrojem síly i stálosti a v lidkém těle zodpovídá za tělesnou stavbu, přirozenou imunitu, růst, metabolismus tuků, tělesné funkce, výživu kloubů a pokožky. Kosmickým vztahem je Měsíc a hlavní povahou nehybnost.
Typ kapha je tvořen dvěma z pěti základních elementů, elementem země a elementem vody. Element země způsobuje, že kappha je stálejší než další dvě dóši.
Fyzické projevy (vzhled)
postava: velká, zakulacená, vyšší svalová hmota či tuk
kůže: studená, vlhká, jemná, bledá
vlasy: silné, husté, vlnité, hnědé
obličej: velký, kulatý
nos: velký, okrouhlý
oči: velké, nápadné, modré či světle hnědé
rty: plné
zuby: velké, bílé
Temperament
Mentálně: Lidé typu kapha jsou tiší, skromní, přemýšliví, zamyšlení, soucitní, svědomití, pravdomluvní, loajalní a odpouštějící. Na druhé straně mohou mít sklony k lenosti, dlouhodobým depresím a sobeckosti. Kapha se nenazlobí jen tak pro nic za nic, ale když už k tomu dojde, můžete na odpuštění čekat poměrné dlouho.
Fyzicky: Chuť k jídlu je vyrovnaná, trávení pomalé, vylučování pravidelné, spánek bývá hluboký.
Energie: ze všech typů má právě kapha nejvyšší hladinu energie, ale také nejvyrovnanější a nejstálejší.
Kaphy mívají tolerantní a klidnou povahu, bývají věrné a milující. Jsou skvělí přátelé, neocenitelní při stmelování kolektivu a v situacích, kdy je třeba ostatní povzbudit. Kaphy rádi udržují harmonické vztahy se svým okolím, a jejich přístup k životu je nenáročný a smířlivý. Nenechají se lehko vyprovokovat, možná i proto se dožívají vysokého věku. Pomaleji se učí, ale málokdy zapomínají. Často mají velké, krásné oči, hojnost životní energie a sklony pohybovat se pomalu a uváženě. Kaphy mívají odpor k vlhkému a mlhavému počasí.
Nerovnováhy kaphy
Typ kapha, klidný a vyrovnaný, má citlivou, intuitivní povahu a dobré celkové zdraví. Tento typ s těžkými kostmi má tendence přibírat na váze, částečně proto, že miluje dobré jídlo. Kaphy mají zřídka kdy problémy se spánkem, po pravdě jsou tito lidé spíše náchylní k zaspávání. Jejich věrná, milující povaha někdy vede k určité zaslepenosti a netečnosti při řešení problémů, ale jejich láska ke klidu, tichu a stabilitě v jejich životě je opravdová.
Co způsobuje nerovnováhu?
Hlavní příčinou nerovnováhy u typů kapha je nedostatek podnětů, který vede k lenosti. Dalšími příčinami jsou chladné a vlhké počasí, přejídání, příliš sladká, tučná nebo slaná strava (kaphu zhoršují sladké, kyselé a slané potraviny), nedostatek pohybu a nadměrný spánek, obzvláště spánek během dne.
Příznaky nerovnováhy: bledá pleť, citlivost na chlad, špatné trávení a nadměrná hmotnost, zaspávání, špatný metabolismus, dýchací potíže, otoky, alergie, deprese, projevy závisti, netečnost a impotence.
Lidé typu kapha by měli jíst hlavně vařená jídla, která příležitostně doplní salátem. Vyhýbat by se měli tukům a olejům, pokud nejsou pálivé a kořeněné. Mléčné výrobky, sladké, kyselé a slané chutě kaphu zvyšují. Naopak palčivé, hořké a trpké chutě ji snižují a vyrovnávají. Mnoha lidem typu kapha neprospívá pšenice a živočišné produkty.
Znaky vyrovnané kaphy
Když je tento typ vyrovnaný, může být velmi milý, dobrý přítel, trpělivý, soucitný, odvážný a emocionálně vyrovnaný. Fyzicky jsou kaphy statné a silné, s dobrými klouby, robustní postavou, s dobrým trávením i metabolismem a vysokou potencí. Třebaže se lidé typu kapha rádi vyhýbají tělesnému pohybu a cvičení, mají lepší výdrž než ostatní typy, pokud jsou ovšem podporováni k pravidelnosti. Kapha dodává tělu odolnost vůči chorobám a také napomáhá uzdravujícím procesům. Je anabolickou silou v těle, což znamená, že řídí tvorbu i těch nejmenších buněk.
Doporučené potraviny pro typ kapha
Byliny a koření:
Pro kaphy jsou vhodné všechny druhy koření kromě soli (kaphy mohou používat kamennou sůl nebo salmiak-chlorid amonný, které jsou tridóšické, tzn. vhodné pro všechny tři dóši). Trávení podporují ostrá koření jako např. kajenský a černý pepř, sušený zázvor, hořčice, hřebíček, skořice a česnek. Druhy koření a bylin s hořkými kvalitami jako jsou aloe vera, dřišťál a hořec omezují chutě na sladké a tučné pokrmy.
Obiloviny a semena:
Upřednostňujte ječmen, pohanku, kukuřici, žito, vločky, Basmati rýži. Omezte přísun hnědé a bílé rýže, vařených vloček a pšenice. Doporučuje se také popcorn. Ze semen můžete používat slunečnicová a dýňová semínka.
Ořechy:
Kaphy by se měly ořechům vyhýbat.
Luštěniny:
Kapha by se měla vyhýbat fazolím, mungu, tmavé čočce, sojovým bobům a tofu. Vhodné jsou naopak vigna, cizrna, červená čočka, loupaný hrách a tempeh.
Zelenina:
Vhodné jsou všechny druhy zeleniny kromě sladkých a vodnatých. Dopúoručují se artyčoky, chřest, řepa, brokolice, růžičková kapusta, mrkev, květák, kukuřice, baklažány, fenykl, zelené fazolky, kadeřavá kapusta, pórek, salát, houby, okra, cibule, hrách, brambory, ředkvičky, tuřín, špenát.
Ovoce:
Upřednostňujte jablka a hrušky. Vyhněte se banánům, hroznu, avokádu, papáje, melounu, ananasu, švestkám, datlím, čerstvým fíkům a kyselým citrusovým plodům jako pomeranče a grepy.
Mléčné výrobky:
Kaphy by se měly omezit na nízkotučné kravské nebo kozí mléko. Před konzumací je dobré ohřát jej se špetkou kurkumy nebo zázvoru.
Sladidla:
Ze sladidel kvality kaphy zklidňuje pouze med. V ajurvédských spisech bychom sice rčení "sladký jako med" nenašli, protože základní chutí medu je dle ajurvédy trpká neboli svíravá. To dokazuje i fakt, že med snižuje nadváhu a redukuje kapha kvality, proto je téměř jako jediné sladidlo pro kaphy vhodný.
Oleje:
Doporučuje se hořčičný, slunečnicový, saflorový (tj. ze světlice barvířské), skořicový.
Nápoje
Sojové mléko, zeleninové šťávy - mrkvová, klikvová, hroznová, mangová, dále kořeněné a bylinné čaje – čekankový, skořicový, pampeliškový.
Byliny na kapha poruchy:
Mysl: puškvorec, gotu-kola, bazalka, guggul, myrha.
Energie: česnek, pepřovník dlouhý, skořice, šafrán, zázvor, kořen omanu, shilajit, guggul, myrha, aloe vera.
Omlazení: bibhitaki, guggul, pepřovník dlouhý.
Barvy a drahé kameny vhodné pro kaphy
Kapha potřebuje povzbudit jasnými, teplými a energickými barvami jako červená, oranžová, žlutá a zlatá.
Z drahých kamenů se doporučuje granát a kočičí oko- zasazené ve zlatě. Je možné použít také modrý safír, ametyst, lazurit zasazené ve zlatě, kombinované s jinými kameny teplejších barev. Pro kaphy je vhodná i měď.
(Zdroj: moudré knihy a internety)




Fotka uživatele Morgana.

Populární příspěvky z tohoto blogu

JMÉNA S TĚŽKOU KARMICKOU ZÁTĚŽÍ

PRSTY NA RUKOU A PSYCHOSOMATIKA

ANDĚLSKÁ ČÍSLA